• Multicast Tekniği aynı akışın (flow) birden fazla alıcıya gönderilmesi esnasında band genişliği tasarrufunu sağlayabilmek için akışın sadece bir adet kopyasının networke gönderilmesi esasına dayanan tekniktir.
  • Günümüzde bir çok uygulama alanı vardır, IPTV de kullanılan canlı kanalların IP şebeke de taşınması en güzel örneklerden birisidir ya da herhangi bir okulda ders verilirken bu dersin diğer okullardan takip edilmesi, kamera görüntülerinin güvenlik nedeni ile bir çok uca ilgili görüntüleri teslim etmesi gibi örneklerde verilebilir.
  • Multicast Tekniğin avantajı band genişliğini verimli kullanmak demiştik, aşağıdaki topolojide source ile kastedilen multicast kaynaktır.
  • Örneğin Source uzaktan eğitim için kullanılan multicast kaynak server olsun ve ülke genelinde bu akışı alacak 1000 tane alıcı düşünelim, akışın band genişliğide 30 Mbps (HD yayın) olsun, trafiği taşırken multicast kullanmazsak source tarafında 1000 *30 Mb=30Gbps lık bağlantıya ihtiyaç duyarız, ayrıca içerik aynı olduğu halde lüzumsuzca 1000 tane kopyasını networke vermiş oluruz, işte bu tür ihtiyaçlardan dolayı multicast önemli bir trafik tipi olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Çok sayıda kullanıcıya aynı anda ve istenilen sayıda görüntü akışının çoklu görüntü sayesinde verilmesini sağlar.